Sıkça Sorulan Sorular

Burun Ameliyatı (Burun Estetiği) Sıkça Sorulan Sorular

Burun ameliyatından sonra gözlük kullanabilir miyim?
Gözlük burun kemiklerine baskı yapar ve kemikleri yerinden oynatabilir. Bu nedenle ameliyatı sonrası 2 ay gözlük kullanmamak gerekir.

Burun ameliyatından sonra güneş zararlı mıdır?
Burun ameliyatı ndan sonra burun ve çevresindeki derinin güneş ışınlarına hassasiyeti artar, lekeler oluşabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası 3 ay kadar güneşten koruyucu 30 ya da 45 faktör (SPF) kremler kullanmak gerekir.

Burun ucu düşmesi nedir?
Burun düşmesi en çok sorulan sorulardan biridir. Düzgün ve doğru burun estetiği yapılmış bir burun ucu düşmez. Burun ucu kıkırdak çatısının teknik hata ile korunması gereken yerlerinden kesilmesi sonucunda oluşabilir. Burun estetiği ameliyatından yıllar sonra burun ucunun yavaşça aşağı düşmesi ise, derialtı dokularının incelmesi, elastik liflerin azalması, derinin yaşlanması sonucu oluşan fizyolojik bir durumdur. Burun estetik ameliyatı yapılmamışsa bile normalde yaşlanma ile oluşabilen bir durumdur.

Burun estetiğinden sonra yüzebilir miyim?
Ameliyattan 2 ay sonra yüzebilirsiniz. Ancak suya atlama veya dalma için 3 ay beklenmelidir.

Burun ameliyatından ne kadar zaman sonra şekli belli olur?
Ameliyattan 10 gün sonra alçı çıkarıldığında burun şekli kabaca belli olur ancak henüz şiş ve hafif ödemli durumdadır. Bir ayda % 09 şekli belli olur. Tam şeklini alması, 1-3 mm daha incelmesi ile 6 - 12 ay sürebilir.

Burun içine konan tamponlar ne zaman çıkarılır, ağrı olur mu?
Tamponlar ameliyattan üç gün sonra çıkarılır. Özel bir maddeden oluşturduğumuz tamponlar, yağlı bir tül ile sarılı olduğundan ağrısız olarak kolayca çıkarılır. Tampon içinde ayrıca kanamayı durdurucu özel bir sünger mevcuttur.

Burun ameliyatından kaç gün sonra işime dönebilirim?
Alçı çıkarıldıktan sonra yani 10 gün sonra şinize dönebilirsiniz.


Kulak Estetiği (Kepçe Kulak Ameliyatı) Sıkça Sorulan Sorular

Kepçe kulak ameliyatını hangi yaşta olabilirim?
Kulak boyutu 6 yaşında erişkindekinin % 90 ına ulaşır. Okul arkadaşlarının psikolojik etkilemesini önlemek için, okula başlamadan ameliyat yapılabilir. Bu durumda, genel anestezi verilmesi gerekir. Bu yaştan sonra her yaşta ameliyat yaplabilir. 15-16 yaşları üzerinde ameliyat lokal anestezi ile yaplabilir.

Kepçe kulak ameliyatının kulak zarına ya da duymaya zararı var mıdır?

Kulak estetiği kulak zarına ya da işitmeye zarar vermez.

Ameliyattan sonra iz kalır mı?

Kulak kepçesinin arkasında çok ince belirsiz bir iz kalır, bu iz arkadan bakılsa bile görülemez.

Ameliyatta ağrı duyar mıyım?

Kulak kepçesine çok ince iğne ile (aşı gibi) dört noktadan iğne yapılır ve bütün kulak uyuşur. Ameliyatta hiçbir ağrı duyulmaz.

Kulağımın şekli nasıl olacak, ameliyat olduğum belli olur mu?

Kulağın şekli tamamen doğal olacağından ameliyat olduğunuz belli olmaz.

Dikişler ne zaman alınır?

Ameliyatta eriyen dikişler kullanıldığından dikiş alma problemi yoktur.

Ameliyattan sonra ne zaman duş yapabilirim?

Ameliyattan 5 gün sonra başınızı yıkayabilirsiniz. Daha önce ameliyat bölgesine su değmeden vücut diğer bölgeleri yıkanabilir.

Saç bandını ne kadar süre takacağım?
Saç bandı ameliyatın ertesi gün pansuman yapılarak takılır, 4-5 gün kadar takılır. Daha sonra bir hafta geceleri takılır.

Göz Kapağı Estetiği Sıkça Sorulan Sorular..

Göz kapağı estetiği ne zaman yapılır?
Göz kapağı estetiği, göz kapaklarında torbalanma, sarkma ya da deri fazlalığı olduğunda yapılır. Bazen sadece deride sarkma ya da fazlalık olduğu gibi, aynı anda kas dokusunda geşeme, bollaşma, yağ kompartmanlarında sarkma, fazlalık olabilir. Ameliyatta bunların hangisi varsa düzeltilmesi gerekir.

İz kalır mı?
Göz kapakları vücudun en az iz kalan bölgeleri arasındadır. Neredeyse iz hiç belli olmaz. Göz üst kapağındaki ameliyat izi, göz kapağının katlanan, kıvrım oluşan kısmına rastlar. Ancak göz kapalı iken çok yakında fark edilebilir. Alt göz kapağındaki iz ise, kirpiklerin 1-2 mm. altına rastlar. Bu nedenle görünmez.

Ameliyatın tehlikesi var mıdır?
Göz kapağı estetik ameliyatının en öenmli riski, fazla doku çıkarıldığında göz kapağının tam kapanmasıdır. Ameliyat sonrasında ödem ve şişliğe bağlı geçici olarak bu durum oluşabilir. Ancak kalıcı olmaması gerekir. Bunu önlemek için tercihen ameliyat lokal anestezi altında hasta uyanıkken yapılır. Nedeni, doku çıkarma kısmına gelindiğinde özellikle alt göz kapağı ameliyatında hastaya belli bir hareket yaptırılarak göz kapağı en gergin hale getirilip doku ondan sonra çıkarılır. Böylece fazla doku çıkarılması önlenmiş olur.

Dikişler ne zaman alınır?
Göz kapakları hızlı iyileştiği için diğer bölgelere göre dikişler daha erken alınır. Bu süre 3-5 gündür.

Ameliyattan sonra gözlerim kapanacak mı?
Ameliyattan sonra özel bir pansuman yapılarak hafif bir aralık bırakılır ve o aralıktan görebilmeniz sağlanır.

Botox Sıkça Sorulan Sorular..

Botoks nedir?
Botoks, bakteriden elde edilen bir toksindir.

Nasıl etki eder?
Botoks sinir uçlarından kasa giden uyarı sinyallerini engeller. Örneğin alın bölgesindeki çizgileri oluşturan mimik kaslarının kasılmasını önleyerek bu çizgilerin düzleşmesini sağlar.

Nasıl uygulanır?
Botoks injeksiyon yani iğne şeklinde uygulanır.

Uygulama ne kadar sürer?
Botoks uygulaması anestezi hariç 15 dakika kadar sürer. Anestezi için uygulama bölgesine özel krem sürülür.

Hangi bölgelere uygulanır?
En sık yüz bölgelerine uygulanır. Alın, kaşların üzeri, ve arası, gözlerin dış kenarındaki kırışık bölgelere,göz altındaki kırışıklara uygulanır. Ayrıca koltuk altı terlemesi için bu bölgeye uygulanabilir.

Etkisi ne zaman başlar?
Botoks etkileri bir hafta içinde başlar ve etkisi ortalama 6 ay sürer.

Botoks dolgu amacıyla kullanılır mı?
Hayır dolgu amacıyla kullanılmaz. Dolgu için en sık hyaluronik asit yapısında olan restilen kullanılır. Bu dolgu maddesi 6-12 ayda tamamen erir. Bu nedenle etkisi geçicidir.

Botoks yılan zehiri midir?
Hayır botoks yılan zehiri değildir. Aksine bir bakteriden elde edilen bir maddedir. Yılanla hiçbir ilgisi yoktur.

Botoks ifadesiz bir yüze neden olur mu?
Doğru uzman tarafından, doğru yapılırsa böyle birşey olmaz. Sadece kaşlarınızı çatamazsınız.

Botoks felç yapar mı?
Hayır, botoks felç yapmaz, kaslara bir zarar vermez. Ancak sinirden uyarının kasa ulaşmasını önler, bloke eder. Bu etki 3-6 sonra tamamen geçer ve eski haline döner. Hiçbir kalıcı etkisi yoktur.

Botoks dolgu maddesi midir? Dudak kalınlaştırmada kullanılır mı?
Hayır botoks dolgu maddesi değildir dudak kalınlaştırmada kullanılmaz. Bunun için dolgu maddeleri kullanılır.

Dolgu Maddeleri Sıkça Sorulan Sorular..

Dolgu maddeleri ençok nerelerde kullanılır?
- Nazolabial çizgiler (burundan dudak yan taraflarına uzanan çizgiler)
- Dudak kenarlarından aşağıya inen çizgiler
- Dudak üstündeki mimik çizgiler (perioral çizgiler)
- Derin sivilce ve yara izleri
- Dudak dolgunlaştırma
- Elmacık kemiği ve yanak

Dolgu madde çeşitleri nelerdir?
Geçmiş zamanlardan bu güne kadar farklı özellikleri olan dolgu maddeleri üretilmiştir. Bunlar genel olarak kollajen ve kollajen türevleri, sentetik maddeler, ameliyat dikiş ipliklerinde kullanılan vicryl, en çok kullanılan hyalüronik asit ve hastanın kendi vücudundan alınan yağlar diye sınıflandırılabilir. Genel olarak maddelerin kalıcılık süresi, yüzün doğal ifadesini koruması, vücutla uyum içersinde olması ve yüz ve vücutta alerjik reaksiyona neden olmaması göz önüne tutulması gereken temel özelliklerdir.

Hyaluronik asit nedir?
Hyalüronik asit bir polisakkarit yani doğal şekerdir. İnsan vücudunda, canlılarda doğal olarak bulunur. Bu maddenin hücre bölünmesi, eklemlerin kayganlığının sağlaması ve cildi gergin tutması gibi çok önemli görevleri vardır. Hyalüronik asit kendi hacminden bin kat fazla su tutabilir ve enjekte edildiği yerde uzun süre şeklini muhafaza edebilir, bu yüzden çok ideal ve en çok tercih edilen dolgu maddesidir. Kozmetik ürünlerde bol olarak kullanılır. Restylane, Perlane, Juvederm, Teosyal en çok kullanılan hyalüronik asit türevleridir. Bu dolgularda alerjik reaksiyon görülmediğinden her hangi bir alerjik test kesinlikle gerekmez ve dolguların kalıcılık süresi ortalama 6-12 ay sürer. Uygulama son derece pratik olup tek seansta gerçekleşir ve sonuçlar son derece yüz güldürücüdür. Sentetik dolgu maddeleri (Artekol,Silikon,implantlar,Goreteks) ise sentetik özelliklerinden ve olası yan etkileri fazal olduğundan tercih ettiğimiz yöntemler değildir.

Yağ enjeksiyonu nedir?
Liposakşın ameliyatlarında, vücuttan alınan yağ, ince iğne kullanılarak yüz bölgesindeki kırışıklık ve çukurların altına enjekte etme esasına dayanır. Oldukça yaygın olarak kullanılan bu yöntemin olumlu sonuç verebilmesi için uygulayan uzman hekimin tekniği ve tecrübesi çok önemlidir. Yüze verilen yağ, kişinin kendi dokusu olduğu için alerjik reaksiyon yapmaz ve işlemden önce test gerekmez. Zamanla birlikte yağ eriyebildiğinden işlemin 6-12 ay arayla birkaç defa tekrarlaması gerekebilir.

Dolgu uygulaması ne kadar sürer?
Uygulama 15-30 dakika sürebilir. Uygulamadan sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Önemli bir ağrı oluşmaz. Uygulama bölgesinde hafif kızarıklık veya şişlik oluşabilir. Bir-iki günde geçecektir.

Dolgu Maddesi ile birlikte Botoks uygulanabilir mi?
Evet özellikle yüzde yanakta veya iki kaş arasında derin çizgileri olan hastalarda botoks ile birlikte dolgu uygulaması çok daha iyi sonuç verir.

Meme Büyütme (Göğüs Büyütme Protezleri) Sıkça Sorulan Sorular..

Meme protezi olan anne bebeğini emzirebilir mi?
Meme büyütme ameliyatında meme protezi meme dokusunun altına yerleştirilir. Bu nedenle protez meme dokusuna ya da süt kanallrına zarar vermez. Ancak bilinmesi gereken, hiç ameliyat olmamış bir bayan hastanın da sütünün gelmeyebileceğidir.

Meme protezi kanser yapar mı?
Büyük serilerde yapılan araştırmalar, meme protezinin kanser yapmadığını göstermiştir. Hatta Amerika'da daha önce yasak olan silikon jel meme protezlerinin kullanımı artık serbest bırakılmıştır.

Meme büyütme ameliyatında kullanılacak silikon protezin belirli bir ömrü var mıdır, değiştirilmesi gerekir mi?
Teorik olarak protezin ömrü, insan ömründen uzundur. Ancak, yaşlanma ile birlikte deri ve derialtı dokuların gevşemesi, sarkması, nedeniyle memelerin görüntüsü bozulabilir. Ya da kapsül kontraktürü sonucunda yeni bir ameliyatla protezlerin değiştirilmesi ya da protez ceplerinin düzeltilmesi gerekebilir.

Hangi kesi daha az iz bırakır?
Meme başı kenarı kesisi en az iz bırakır. Ancak bu kesinin olumsuz tarafı, çok düşük olasılık olsa da meme başı his kaybı riski olmasıdır.

 

Protez bir süre sonra değiştirilecek mi?
Teorik olarak protez ömür boyu kalabilir. Ancak ortalama 10 yıl sonra çok daha ileri teknolojik protezler çıkacağı için değiştirilmesi düşünülebilir.

Protez patlar mı?
Meme protezi patlamaz ancak delici bir cisimle yaralanma sonucu delinebilir. Bu durumda dahi silikon jel meolekülleri sıkı bağlarla bağlanmıştır (cohesive gel), bu nedenle etraf dokulara dağlmaz. Ayrıca her protezin etrafında oluşan kapsül dokusu bunu önler.

Protez kas arkasına mı konursa iyi olur?
Protezin nereye konacağının kuralları vardır. Meme dokusu belli bir ölçüden daha ince ise kas arkasına konmalıdır. Son araştırmalarda kas arkası ile önüne konmasının kapsül oluşu yönünden farkı olmadığını göstermiştir.Kas arkasında protezin yer değiştirme olasılığı daha fazladır. Çoğunlukla yukarı doğru gidebilir.

Bazı doktorlar eriyen dikiş kullanıyormuş?
Eriyen dikişlerin aynı kuvvette olanları sentetik dikişlere göre daha kalındır. Bu nedenle daha fazla iz bırakırlar. Dikiş alma problemi olmaz buna karşılık daha fazla iz kalabilir.

Göğüs Küçültme (Meme Küçültme) Sıkça Sorulan Sorular..

Göğüs küçültme ameliyatı sonrası emzirebilir miyim?
Eskiden uygulanan McKissock yönteminde süt kanallarının tamamı kesiliyordu. Ancak günümüzde uyguladığımız inferior teknikte, süt kanallarının bir kısmı korunabilmektedir. Ancak yine de emzirememe ihtimali vardır.

Meme küçültme ameliyatından sonra iz kalır mı?
Göğüs küçültme ameliyatı sonucunda ters T şeklinde bir iz kalır. Meme başı halkası etrafında kalan iz renk değişimi bölgesine rastladığından belli olmaz. Halkadan aşağı doğru inen ince bir iz kalır. Meme altındaki iz ise yine önden bakılınca görünmez. Ameliyatı izsiz yapmak mümkün değildir. Ancak zaman içinde birkaç senede iz giderek azalır.

Göğüs küçültme ameliyatı kansere neden olur mu?
Ameliyatta meme dokusunun büyük kısmı çıkarıldığı için daha sonra kanser oluşma olasılığı da azalmaktadır. Bu durum, Amerika'da büyük sayıda hasta üzerinde yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Ameliyat sonrası ne kadar zamanda iyileşirim?
Hastanede bir gece yattıktan sonra taburcu olursunuz. Ertesi gün pansuman yapılır. Daha sonra birkaç pansuman daha yapılır. Dikişler 12-15 günde azaltılarak alınır. İşinize 1 hafta sonra dönebilirsiniz.

Ameliyattan sonra çok ağrı olur mu?
Diğer ameliyatlardan farklı değildir. Ağrı birkaç gün sürer, ağrı kesiciler kullanılır. Ancak takibeden 6 - 12 ay süresince göğüslerde arasıra yanma, batma hafif sızlamalar olabilir. Ancak çok şiddetli bir ağrı duyulmaz.

Göğüslerim ne kadar küçülür?
Meme başı korunarak yapılan küçültmelerde meme büyüklüğü ortalama üçte-birine inebilir. Daha fazla küçülmemesinin nedeni, meme başı sinir ve damarlarının korunabilmesi için gereken doku kısmının bırakılmasıdır. Bu küçülme şimdiye kadar tüm hastalarım için yeterli olmuştur. Ancak tamamen düz bir göğüs isteniyorsa bu ancak meme başını deri yaması şeklinde aktararak mümkün olur.

Ameliyattan sonra dikkat etmem gereken nedir?
Ameliyat sonrası özel bir sütyenin bir ay kullanılması tavsiye edilir. Bu sütyen hem ödemi daha çabuk azaltır, hem de hasta daha rahat eder.

Meme Dikleştirme (Göğüs Dikleştirme) Sıkça Sorulan Sorular..

Göğüs Dikleştirme ne zaman yapılır?
Özellikle aşırı kilo verme ya da doğum sonrasında meme küçüldükten sonra meme derisi toparlanamaz ve göğüsler sarkabilir. Bu durumda göğüslerin eski haline getirilmesi için meme dikleştirme ameliyatı yapılır.

İz kalır mı?
Meme dikleştirme ameliyatından sonra meme başı halkası etrafında, meme başından aşağı doğru inen 5-6 cm bir çizgi ve meme altında ortalama 10 cm civarında yani ters-T şeklinde bir iz kalır. İz her insanda farklı oranda kalır ve ne kadar iz olacağı önceden kestirilemez. Ancak ameliyat sonrası önceleri pembe renkte olan izler, 1-2 sene içinde beyazlaşarak azalır.

Sadece dikleştirme her memede yeterli olur mu?
Özellikle meme doku hacmi çok azalan, küçülen hastalarda sadece dikleştirme yeterli olmayabilir. Bu durumda aynı ameliyatta ya da daha sonra yapılacak bir ameliyatla meme arkasına silikon jel meme protezi konarak göğüs büyütme yapılabilir. Protezin amacı sadece meme dokusu kitlesini büyütmektir. Ancak sarkmanın az olduğu ve göğüslerin fazla büyük olmadığı hastalarda, dikleştirme ameliyatı yapılmadan sadece protez konarak göğüslerde dikleşme sağlanabilir. Buna karar verebilmek için muayene olmanız gerekir.

Fazla iz kalırsa na yapmak gerekir?
Vücutta yapılan her ameliyat kesisi iz bırakır. İzi arttıran önemli bir faktör, gerginliktir. Meme
dikleştirme ameliyatı da dikiş hattında kaçınılmaz olarak belli bir gerginlik oluşturacaktır. Bu nedenle meme dikleştirme ameliyatında çıkarılacak doku miktarı iyi ayarlanmalıdır. Ancak herşeye rağmen doku özelliğine bağlı olarak bazı hastalarda fazla iz kalabilir ya da sonradan izler genişleyebilir. Bu durumda en az bir yıl geçtikten sonra izler üzerinde revizyon yani düzeltme ameliyatı yapılarak izler azaltılabilir

Ameliyat sonucu ömür boyu kalıcı mıdır?
Hiçbir ameliyat sonucu ömür boyu kalıcı olmaz. Dokuların yaşlanmasıyla birlikte deri elastik lifleri azalır, yağ dokusu tabakası incelir, bu nedenle göğüslerde uzun vadede sarkma olabilir. Ayrıca tekrar doğum yapma durumunda göğüslerde deformasyon olabilir. Bu deformasyon tekrar bir ameliyatla düzeltilebilir.

Doğumdan ne kadar süre sonra ameliyat olabilirim?

Süt kesildikten sonra ameliyat için enaz 6 ay geçmelidir. Aksi halde göğüste ameliyat sonrası iltihaplanma olabilir, dikişler açılabilir, bu da fazla iz kalmasına neden olabilir.

Karın Germe Estetiği Sıkça Sorulan Sorular..

Hamilelik ya da aşırı kilo alma ile oluşan çatlaklar yok edilebilir mi?
Eğer hasta ideal kilosuna yakınsa, karın derisinde sarkma varsa, genellikle göbek hizasının altında kalan deri tamamen çıkarılacak ve buradaki çatlaklardan kurtulmuş olacaktır. Göbek üzerindeki deri ise aşağıya doğru çekilerek buradaki çatlaklar göbek altına inmiş olacaktır.

Karın germe ameliyatı kimlere yapılabilir?
Karın germe için en uygun adaylar, diyet ve egzersizle giderilemeyen karında yağ fazlalığı ile birlikte deri fazlalılığı da olan kadın ve erkeklerdir. Doğum yapan bayanların da çoğunluğunda esneyen ve bollaşan karın derisi toparlayamamış, sarkık kalmış olanlarında yapılmaktadır. Karın derisinde sık görülen çatlakların ise göbek seviyesi altında kalan kısmı tamamen çıkarılabilmektedir. Göbek üzerinde kalan kısımlar ise ameliyattan sonra göbek altına doğru inmektedir.

Sadece yağ almak yeterli olur mu?
Genellikle ilk doğumdan sonra deride fazla sarkma olmayabilir. Bu durumda fazla çatlak ta yoksa, sadece yağ alma ( liposakşın ) yapılabilir.

Ameliyattan sonra çok uzun bir iz kalır mı?
Kalacak izin uzunluğu sarkmanın fazlalığına bağlıdır. Sarkma fazla ise, iz de uzun olacaktır. Öne eğilip karın derinizin sarkan kısmını sıkıştırırsanız, kat yapan kısmın kenarları size izin uzunluğu hakkında fikir verebilir. İz kısa olsun diye deri az çıkarılacak olursa karın yan taraflarında pot şeklinde tepecik kalacaktır.

İzler çok rahatsız edici midir?
Ameliyat izi bikini içinde kalmaktadır. Bu nedenle fazla rahatsız edici değildir.

Mini karın germe nedir?
Sadece göbek altındaki deri fazlalığının alınması ve derinin dikilmesidir. Göbek üstünde fazlalığı olmayan sadece göbek altında deri katlantısı olanlarda uygulanabilir. Dikiş izi daha kısa olacaktır.

Doğumdan ne kadar zaman sonra ameliyat olabilirim?
En erken doğumdan bir yıl sonra yapılmalıdır. Ameliyatın iyi sonuç vermesi için alınan kiloların verilmesi gerekir.

Tekrar hamile kalabilir miyim?
Ameliyat tekrar hamile kalmanıza engel değildir ancak, sonraki gebelikte yine karında bir miktar deformasyon olacaktır. Bu nedenle tekrar gebelik düşünüyorsanız, ondan sonra karın germe ameliyatı olmanız daha sağlıklı olacaktır.

Liposuction (Yağ Alma) Sıkça Sorulan Sorular..

Yağ alınan yerlerde girinti çıkıntı çökmeler oluyormuş?
Her liposakşın girişiminde bu risk vardır. Normal şartlarda olmaması gerekir. Bazı nadir durumlarda belli kısımlardan fazla yağ alınması sonucunda ya da ameliyat sonrası devrede bazı kısımlarda kontrol edilemeyen yağ hücrelerinin parçalanması ya da erimesi sonucunda oluşabilir. Özellikle çok kalın kanüller kullanıldığında çökme riski artar. Bunun için daha çok ince kanüller tercih edilmelidir.

Daha sonra kilo alınırsa ne olur?
Fazla kilo alınması durumunda tabii liposakşın bölgesinde de yağ birikimi olacaktır ancak eskisine göre bu oran daha düşük olacaktır.

Liposakşın ameliyatında ölenler oluyormuş?
Her cerrahi girişimin belli bir riski vardır. Bu risk oranı, güvenli sınırlar aşıldığında birden yükselir. Liposakşında güvenli sınır tartışmalı olmakla birlikte 4-5 litre dir.

Liposakşın zayıflama ameliyatı mıdır?
Hayır değildir. Aksine diyet ve egzersizle ideal kilonuza yaklaştıktan sonra gideremediğiniz bölgesel yağ fazlalıklarının alınması liposakşın için idealdir. Aşırı kilolu hastalar için liposakşın uygun olmayıp hatta tehlikeli olabilir.

Liposakşın ile selülitler yokedilebilir mi?
Selülitler liposakşın ile yok edilemez ancak azaltılabilir. Selülit görüntüsünü arttıran faktörlerden biri bölgesel yağ fazlalılığı olduğu için yağ kompartmanlarının yaptığı basınç azalınca selülit görüntüsü azalacaktır. Bu azalmadan mükemmel bir sonuç beklenmemelidir.

Doğum yaptım ne zaman liposakşın yaptırabilirim?
Doğumdan en erken bir yıl sonra liposakşın yapılabilir. Bunun için hamilelikte alınan kiloların büyük kısmının geri verilmiş olması gerekir.

Liposakşın uygulamasının en önemli riski nedir?
Özellikle güvenli sınırın aşıldığı durumlarda yağ embolisi riski yüksektir. Emboli, bir parçacığın kana karışarak kendisinden daha küçük çapta bir damarı tıkamasıdır. Damarın tıkanması ise beslediği organ dokusunda tahribata ve hücre ölümüne neden olabilir.

Tümesan liposakşın nedir?
Klasik liposakşın uygulamasında vakum motoruna bağlı kanüller küçük bir delikten sokularak yağ dokusu alınıyordu. Günümüzde ise, yaygın olarak uygulanan tümesan teknikte, liposakşın yapılacak olan bölgeye önce içinde bazı ilaçların bir förmüle dayanılarak eklendiği belli hacimde sıvı enjekte edilmektedir. Bu sıvı içine konan adrenalin, damarları büzerek hem kan kaybını hem de ameliyat sonrası oluşan morlukları büyük oranda azaltmaktadır. Lidokain ise ameliyat sonrası ağrıyı azaltmaktadır.

9. Ne farkları var? Lipoplasti - Liposkaltür - Lipoşeyping - Liposakşın ?
Aslında bu isimlerin pek farkı yoktur. Bu isimler bilimsel olmaktan daha çok ticari olarak değerlendirilebilir. Liposakşın dışındaki isimler, alınan yağ dokusunun enjektörle başka bölgelere aktarılması ya da geri verilmesine dayanılarak üretilmiştir. Temelde yapılan işlem aynıdır.

Selülit Sıkça Sorulan Sorular..

Selülit nedir?
Vücudun özellikle kalça, üst bacak kısımlarında derialtında oluşan yağ kümecikleridir. Derinin alt tabakasındaki yağ dokusunun, bağ dokusu arasında sıkışması sonucunda deri yüzeyinin portakal kabuğu görüntüsü almasıdır. Sanılanın aksine sadece şişman değil, zayıf bayanlarda da görülebilir.

Selülit neden oluşur?
Selülit beslenme, genetik faktörler, hormonel özellikler, yada hareketsiz bir yaşam nedeniyle oluşabilir. Hormonal sebepler arasında en önemlisi östrojen artışıdır. Bu durumda yağ hücreleri arasında normalin üstünde su tutulmaya başlar. Tek yönlü ve sağlıksız beslenme, özellikle "fast-food", ve hazır gıda, hayvansal yağlar, tuz, şeker, kola, kahve gibi yiyeceklerin ya da içeceklerin aşırı tüketimi selülite neden olabilir. Sigara ve alkol kullanımı da önemli sebepler arasındadır.

Selülit tedavisi nedir?
Selülitleri azaltmak ya da önlemek için çeşitli masajlar, kremler, bol su içme önerilmiştir. Bu tedbirlerle düzelmemesi halinde tedavi için liposakşın yapılabilir.

Cinsel Estetik Sıkça Sorulan Sorular..

Cinsel Estetik nedir?
İç veya dış cinsel organla ilgili yapılan ameliyatlardır.

Hangi ameliyatlar yapılır?
Bayanlarda cinsel organ büyük ya da küçük dudaklarda küçültme ( labioplasti ), büyütme, dolgunlaştırma şeklinde yapılan ameliyatlardır. İç cinsel organa ise vajina daraltma, vajina yenileme ameliyatları yapılabilir. Özellikle doğum sırasında genişleyen vajina, cinsel ilişkiden alınan hazzın azalmasına neden olabilir. Doğum sırasında aşırı gerilen ve genişleyen vajina doğum sonrasında eski çapına küçülmeyebilir. Ya da ilk doğumda yapılan epizyotomi kesisinin uygun dikilmemesi, dikişlerin açılması da buna neden olabilir. Bu durumda vajen dokusunun uygun kısımlarından iç örtüsü (mukoza) ve bir miktar kas dokusu çıkarılarak dikilir ve daha gergin hale getirilir. Dış cinsel organla ilgili en sık iç dudakların büyük veya sarkık olması durumunda küçültme (labioplasti) yapılır. Dış dudakların yetersiz ya da ince olması durumunda da kalınlaştırma yapılabilir.

Labioplasti ameliyatı sonradan belli olur mu?
Ameliyattan hiçbir iz kalmadığı için belli olmaz. Dikişler eriyen tipte olduğundan dikiş alma problemi yoktur. Kızlık zarına zarar vermez.

Labioplasti ameliyatından sonra hastanede yatmam gerekir mi?
Labioplasti lokal anestezi ile yapıldığı için hastanede yatmak gerekmez. Bir süre dinlendikten sonra evinize gidebilirsiniz.

Vajina daraltma ya da vajina estetiği ameliyatı nasıl yapılır?
Lokal veya genel anestezi ile vajen uygun kısımlarından doku çıkarılarak dikilir ve daha gergin hale getirilir. Ameliyat olduğunuz belli olmaz, iz kalmaz.

Cinsel estetik ameliyatından ne kadar süre sonra normal yaşantıma dönebilirim?
Ameliyattan 1-2 gün sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz. Ancak labioplastiden 3-4 hafta sonra, vajen daraltmadan 4-6 hafta sonra cinsel yaşantı başlayabilir.

Ameliyattan sonra kanama olabilir mi?
Cinsel estetik ameliyatından sonra bir hafta kadar adet kanamasından daha az damla şeklinde kanama olabilir.

Vajina daraltma ameliyatından sonra cinsel ilişki ne kadar yasaklanır.
Vajina daraltma ameliyatından sonra cinsel ilişki altı hafta yasaklanır. Bu sürede vajina bölgesi temiz tutulmalı, sık sık ped değiştirilmelidir. Ameliyat sonrası antibiyotik ve ağrı kesici kullanılır. Ameliyat sonrasında bir hafta kadar hafif sızıntı şeklinde ya da damla şeklinde kanama olabilir.

Ben Aldırma Sıkça Sorulan Sorular..

Benlere bıçak değerse azar mı?
Halk arasında yanlış inançlardan biridir. Ben uzman bir doktor tarafından muayene edilip takibe alındıktan sonra gerekirse küçük bir ameliyatla çıkarılıp patolojik incelemeye gönderilir.

Patolojik incelemede ben uygun boyalarla boyanıp ince kesitlere ayrılır ve mikroskopta incelenir. Eğer kötü huylu ya da tehlikeli bir ben ise, ikinci bir ameliyatla daha geniş bir dokunun çıkarılması gerekebilir.

Benlerde tehlike sinyalleri nelerdir?
Ben yıllardır aynı iken, çapında birden artış (örneğin bir ayda çapının iki kat büyümesi), açık renk iken koyulaşması (veya tersi), etrafında uydu (satellit) yeni benlerin çıkması, üzerinde kanama veya kabuklanma olması durumlarında mutlaka uzman doktora başvurunuz.

Estetik Ameliyatlar Sıkça Sorulan Sorular..

Estetik ameliyatlar pahalı mıdır?
Yaygın kanının aksine, estetik ameliyatlar eğer çok pahalı ve lüks hastaneler seçilmezse diğer ameliyat türlerinden daha pahalıya mal olmazlar hatta estetik ameliyat sonrası genellikle bir gece yatış olduğundan daha da ucuz olabilirler.

Estetik ameliyatlar ağrılı mıdır?
Birçok estetik ameliyat sadece deri - derialtı ile ilgili olduğundan ağrılı değildir. Hafif bir ağrı olursada 1-2 gün içinde geçer. Burun ameliyatı ya da kepçe kulak ameliyatının sıkıntısı en fazla 1-2 gece kadar sürer. Bu süre ağrı kesicilerle geçiştirilir.

Kaslarla ilgili ameliyatlarda ise örneğin meme protezi özellikle kas arkasına konduğunda ağrı ve gerginlik hissi biraz daha uzun sürebilir.

Estetik ameliyatla iz kalır mı?
Vücutta yapılan her kesi iz bırakır. Ama en az izi Plastik Cerrahlar bırakabilir. Başka bir deyişle hiçbir yara izi tamamen yokedilemez. Ancak azaltılabilir veya kamufle edilebilir. Vücudun belli bölgelerinde daha fazla iz kalmaktadır. Bunlar arasında sternum (iman tahtası) veya omuz sayılabilir. Buna karşılık göz kapakları ise en az iz kalan yerlerdendir. Oluşacak izin bazı noktalara dikkat edilerek azaltılması mümkündür.

Akne Tedavisi (Sivilce) Sıkça Sorulan Sorular..

Günde birkaç kez yüz yıkama ile sivilceler geçer mi?
Çoğu insan, sivilcelerin kirli deriden kaynaklandığına inanır. Oysa sadece temizlik ile sivilceler yok edilemezler. Yıkama, aşırı yağı ve ölü hücreleri temizler. Alkol içeren temizleyiciler dahil birçok ürün deriyi tahriş eder ve sivilceleri kötüleştirir. Günde iki kez su ve beyaz renkli, kokusuz, ph:5.5 olan hafif sabunla cildi nazikçe yıkamak, genellikle yeterlidir.

Stresin sivilce oluşumuna doğrudan bir etkisi var mı?
Stres, sivilcelerin oluşumunda genellikle suçlanır. Stresin vücut üzerinde, hormon değişiklikleri dahil etkileri vardır. Bazı olgularda stres gerçekten sivilceye yol açarken, bazılarında sadece etkenlerden biridir.

Beslenmenin sivilce oluşumunda rolü nedir?
Yiyecekler sivilceye yol açmaz. Bazıları, özellikle çikolota, kola, fındık ve bazı yağlı yiyeceklerden sonra sivilcelerinde artış olduğunu hissetseler de, bunun bilimsel bir açıklaması yoktur. Yine de böyle deneyimi olan kişilerin bu yiyeceklerden uzak durması önerilebilir.

Güneş, sivilceye iyi gelir mi?
Çoğu insan güneş ışının sivilcelerine iyi geldiğini hisseder. Sivilceler üzerine güneş ışının ispatlanmış bir etkisi yoktur. Ayrıca sivilceler için doktor önerisiyle alınan ilaçların çoğu güneşe karşı hassasiyet oluşturduğundan ve güneşin bilinen yan etkilerinden dolayı tavsiye edilmez. Güneşten korunmak için mutlaka jel veya losyon gibi yağsız güneş koruyucular kullanılmalıdır.

Sivilceler adet döneminde çoğalır mı?
Evet, bazı kadınlarda adet dönemlerinden 2-7 gün önce sivilcelerin daha kötüye gittiği görülmüştür. Bu durum, hormon seviyelerindeki değişmeden kaynaklanır.

Başka rahatsızlıklar nedeniyle doktor önerisiyle alınan ilaçlar sivilceyi etkiler mi?
Evet, bazı ilaçlar bunu yapabilir. Özellikle uzun süre ağızdan alınan kortikosteroidler (hormon içeren ilaçlar) ve antiepileptik (havale önleyici) ilaçlar sivilce oluşumunu arttırabilir.

Kozmetiklerin sivilceye etkisi nedir?
Bazı makyaj malzemelerinin sivilceyi kötüleştirdiğine dair kanıtları vardır. Bununla birlikte herhangi bir genelleme yapmak oldukça zor. Sivilceli yüzler için, yağlı olmayan malzemelerle, olabildiğince kısa süreli makyaj yapmaları önerilir. Saç spreyi ve jellerinden de yüz mutlaka korunmalıdır.

EstetikDoktorunuz.com © 1999-2016
English German Italian France Polski Russian Spannish Ukrainian Bulgarian Dutch Finnish Hindi Japanese Norwegian