Yüz Germe
Yüz germe (ritidektomi) yüzdeki yaşlanmaya bağlı sarkmaların, kırışıklıkların bazı dokuları gererek bazılarınıda olması gereken yerlere asarak yok edildiği cerrahi bir yöntemdir.

Son yıllarda yüzdeki yaşlanmayla ilgili tüm girişimler, yüz yenileme (fasiyal rejuvenasyon) adı altında anılmaya başlanmıştır. İnsan yaşlandıkça yılların, güneş ışınlarının, günlük streslerin ve diğer etkenlerin (sigara, içki, kötü beslenme) etkisiyle yüz derisi sarkar, kırışır, üzerinde çeşitli lekeler ve düzensizlikler oluşur.

Yüz germe-yenileme ameliyatları ile alın, yüz ve boyun derisindeki sarkıklıklar ve düzensizlikler giderilir; yanak ve boyundaki fazla yağ dokusu alınır, yüz fasyaları ve yağ dokuları anatomik yerlerine çekilip asılır, yüz dokuları takviye edilir, göz kapakları düzeltilir ve gerekli ise diğer tamamlayıcı girişimler yapılabilir.(Deri soyma(peeling), dolgu ve botoks gibi).

Kimler bu ameliyat için uygun bir adaydır?

Yüz germe ameliyatına aday ideal kişiler, yüz ve boyun derisi sarkmaya başlamış ancak cildi hala elastikiyetini tam kaybetmemiş,olan hastalardır. Genellikle 40 yaşın üzerinde bu ameliyat uygulanır. Fakat yapısal ve genetik nedenlerle daha erken yaşlarda da bu tip ameliyatlar tam veya kısmi olarak yapılabilir.Sigara içenlerde dikkatli olunmalı,ameliyattan 1 ay önce sigara mutlaka bırakılmalıdır.Aspirin ve benzeri ilaçlar ameliyattan 1 hafta önce kesilmelidir.

Yüz germe ameliyatı nasıl yapılır?
Ameliyat hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde, ameliyathanede yapılır. Genel anestezi ile yapılabildiği gibi,intravenöz sedasyon (sakinleştirici ilaçlar eşliğinde) lokal anestezi ile de yapılabilir. Bu tür ameliyatlar tekniğe ve yapılacaklara göre 3 - 6 saat sürebilir.En az 1 gece hastanede kalmak uygundur.Yüz germe ameliyatı izsiz bir ameliyat değildir.İzler, şakak bölgesinde saçlı deri içinde, kulak önü ve arkasında gizlenir.Kulak önünde oluşan iz ilk başta belirgindir.Ancak zamanla kaybolur.Erken dönemde uygun saç kesimi ile tamamen gizlenebilir.

Ameliyat sonrası ilk günler nasıl geçer?
Erken dönemde yüzde genel bir şişlik, morarma, uyuşukluk ve gerginlik hissi olabilir. Ameliyat esnasında yüz sinirleri anesteziden hafif derecede etkilenebileceğinden yüzde hafif asimetriler olabilir. Bunlar 3-5 gün içinde kendiliğinden geçer.Gözler, burun ve ağız açık bırakılacak şekilde baş sargısı uygulanır. Doku içinde kan birikmesini önlemek amacıyla diren konur. Direnler 2 gün içinde çekilir. Sargı 2-3 gün sonra tamamen açılır. Saçlar bu dönemde yıkanabilir.

Normal hayatımıza ne zaman dönebiliriz?
Ameliyat sonrası 2. günden itibaren hasta ayağa kalkar ve evdeki işlerini yapabilir. Bir hafta-10 gün sonra şişliklerin geçmesiyle işine dönebilir, makyaj yapabilir.2 ay ağır egzersizlerden ve aşırı güneş ışığından kaçınması, dış darbelerden korunması önerilir. Yüz ve boyun derisine yeni verilmiş şekil, kişinin yapısına ve çevre koşullarına göre bazen 5-10 yıl, bazen de yaşam boyu devam eder.
Fotoğraflarla Yüz Germe
Yüz Germe
Yüz Germe
Yüz Germe
Yüz Germe
Google Tags
yüz germe estetiği yüz germe estetigi yüz germe ameliyatı yüz germe ameliyatları yüz germe ameliyat fiyatları yüz germe ameliyatları hakkında bilgi yüz germe ameliyatı nasıl yapılır estetik yüz
EstetikDoktorunuz.com © 1999-2016
English German Italian France Polski Russian Spannish Ukrainian Bulgarian Dutch Finnish Hindi Japanese Norwegian