Selülit

Yağ hücrelerinin fazla yağı depolamasının ve östrojen hormonunun da etkisiyle bu hücreler genişler. Yağ hücrelerinin genişlemesi ise yağ dokusunun aşırı yayılması demektir.Bu yayılma deri altı bağ dokusunu da etkileyerek vücudun normalden daha fazla su tutmasına ve dolayısıyla da kan dolaşımının zayıflamasına neden olur. Vücut kan dolaşımındaki zayıflamayla birlikte, dokulara eskisinden daha az oksijen ulaşmasıyla başlar. Bunun sonucu dokular elastikiyetini kaybeder ve cilt yüzeyi pürüzlü bir görünüm almaya başlar.

Selülit derinin alt tabakasında, yağ dokusunun hemen çevresinde meydana gelir. Oluşan selülitler derinin üst bölümünde pütür pütür bir görüntü oluşturur ve fiziksel olarak kendine güvensizliğe sebep olur.

Selülitler bir gecede ortaya çıkmaz

Selülitlerinizin bir gecede ortaya çıkmadığı malum.Sağlıksız yaşam koşulları, dengesiz beslenme,fazla alkol alma, sigara tiryakiliği ve bedensel hareketsizlik, uzun vadede selülitin vücutta yerleşik hal almasına neden olur. Hamilelik ve menopoz gibi dönemlerde, hormonal seviyelerde meydana gelen iniş çıkışlar da diğer sorumlu faktörlerdir. Hormonların etkisiyle vücuta fazla su toplanması selülit oluşumuna zemin hazırlar. Kısacası selülitlerinizden kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız, daha az stresli bir yaşama ve bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeye ihtiyacınız var.

Daha Çok Hangi Bölgelerde Görülür
Selülitin en çok görüldüğü yerler basen, iç bacaklar, dizlerin üstü, arka bacak, karın ve kolların üst kısmıdır.

Selülitin yoğun olarak görülmesinin sebebi cilt altı yağ dokusunun, bu bölgelerde kalın olmasıdır. Bu yüzden vücudun bu kısımları, diğer yerlere oranla selülite daha yatkın bölgelerdir.

Bir diğer faktör de kas hareketlerinin selülit sorunu görülen yerlerde daha az olmasıdır. Özelllikle bacakların arka-yan kısmındaki kas hareketleri çok azdır. Bu da selülit yoğunlaşmasının sebebidir.

Selülitin olmaması için vücudumuzu iyi gözlemlemeliyiz. İlk görüldüğü andan itibaren gerekli tedaviye başlamalıyız. Düzenli beslenmenin ve düzenli yapılan sporun selüliti engellemede çok etkili olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız.

Her ne kadar spor yapmaya özen göstersek , kilomuza dikkat etsek de selülitli olabiliriz. Bunun sebebi dolaşım problemleri ve hormonal yapının değişkenliğidir.

Selilüt Oluşumunu Engellemek İçin ;
Düzenli ve sağlıklı beslenmeli, Su tüketimine dikkat etmeli, Kafeinli içeceklerden uzak durmalı, Alkol ve sigaradan kaçınmalıyız.

Selülit Tedavisi

Oluşmuş bir selüliti tam olarak gidermek mümkün değildir. Tedaviler oluşmakta olan selülitleri azaltmak veya selülit sonrası oluşan izleri daha az görünür hale getirmek için yapılır. Uygulanan selülit tedavisine olan cevap da kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Genç bir hastanın selülit tedavisine olan cevabı ile yaşlı bir hastanın vereceği tepki farklıdır.

Tedavi boyunca diyete azami derecede uyulmalıdır.
Hasta selülit tedavisi olurken, bol su tüketilmelidir, Hastaların tuz kullanımını kesmeleri gerekir. Unutulmamalıdır ki tuz kullanımı, vücutta su tutulmasına sebep olur.

Tuz kullanmayı kesmeyen hastalarda, tedavinin etkinliğini göstermesi çok zor, hatta imkânsız olur.

Fotoğraflarla Selülit
Selülit
Selülit
Selülit
Selülit
Google Tags
selülit selülit tedavisi nasıl yapılır selülit tedavisi fiyatları ağrısız selülit tedavisi
EstetikDoktorunuz.com © 1999-2016
English German Italian France Polski Russian Spannish Ukrainian Bulgarian Dutch Finnish Hindi Japanese Norwegian