Liposuction
 
Günümüzde gerek beslenme şekli gerekse hareketsizlik nedeni ile genellikle kadınlarda olmak üzere toplumun çoğunda aşırı kilolar fiziksel ve psikolojik sorunlar yaratmaktadır. Diyet ve buna ek olarak spor yapıldığı halde eritilemeyen bölgesel yağ dokusundan kurtulabilmek için uygulanabilecek başlıca yöntem Liposuction'dur. Bu ameliyat sonrasında vücudumuzdan fazla yağlar uzaklaştırılarak vücuda yeni bir şekil verilebilir.Erişkin insan vücudundaki yağ hücresi sayısı sabittir. Ergenlikten sonra yağ hücresi sayısı artmaz, ancak yağ hücrelerinin hacmi artar bu da kilo artışı ile sonuçlanır. Beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimi insanların kilo alıp vermelerinde en önemli faktörlerdir.

Kimler bu operasyon için uygun adaylardır?

Fazla kilolardan kurtulmak için uygun diyet, egzersiz ve düzenli bir yaşam tarzı şarttır. Ancak, bu şartları yerine getiren kişilerde bile, kaybolmayan inatçı yağ birikimleri olabilir. Karın, bel, kalça, uyluk dış ve iç tarafı, diz gibi vücudun belli bölgeleri diyet ve egzersize dirençli yağ biriken bölgelerdir.Diyet ve egzersize rağmen bu bölgelerde yağ birikimi olan kişiler uygun adaylardır.

Operasyon öncesi gereken hazırlıklar

Liposuction yapılıcak bölgelerin ameliyattan sonra ne kadar inceldiğini tespit edebilmek için ameliyat öncesi mutlak ölçüler alınmalıdır.Ameliyattan hemen sonra giydirilecek olan korse temin edilmelidir.Aspirin ve benzeri ilaçlar ameliyattan 1 hafta önce kesilmelidir.

Liposuction ameliyatı nasıl yapılır?

Hastane koşullarında ameliyathanede ve anestezi uzmanının gözetiminde yapılır .Lokal anestezi ve sedasyon (damar yolu ile uyutma) kombinasyonu tercih edilir. Çok sınırlı küçük alanlarda sadece lokal anestezi uygulanabilir . Ameliyat vakum uygulanacak bölgelerin durumuna göre 1-5 saat arasında sürer.

Liposuction ameliyatında inatçı yağlanma bölgesi, özel bir sıvı enjeksiyonu ile şişirilir. Daha sonra bu bölge üzerine veya yakınına birkaç mm uzunluğunda birkaç kesi yapılır. Bu kesilerden hastanın durumuna göre 2-4 mm çapındaki kanül denilen metal borular deri altı tabakası içine sokulur Kanüller, şeffaf hortumlarla vakum cihazına bağlıdır.

Vakum cihazı çalıştırılır,kanüller yağ birikim bölgelerinde uygun derinlikte hareket ettirilerek fazla yağların uzaklaştırılması işlemi başlar. Vakum aracılığı ile yağların emilmesi işlemi arzu edilen vücut hatları ve bunun yanında düzgün bir cilt yüzeyi sağlanıncaya kadar devam eder . Son yıllarda ultrason enerjisinden yararlanılmaya başlanmıştır. Bu yöntemde fazla yağ dokuları ultrason dalgaları ile parçalanır, daha sonra benzer şekilde vakumla alınır.

Liposuction ile derin katlardaki fazla inatçı yağlar alınmakla birlikte, son 10 yıl içinde geliştirilen yüzeysel liposuction yada liposculpture adı verilen yöntemle kontur düzensizliğine neden olan yağ birikimleri de giderilebilmektedir. Liposculpture tekniği ayrıca deri sarkıklıklarının giderilmesi ve inatçı selülitlerin yok edilmesinde de kısmen faydalı olabilecek bir yöntem haline gelmiştir.

Son 10 yıldır uygulanmakta olan teknikler ile Iiposuction vücut kontur düzeltilmesinde vazgeçilmez yerini almıştır. Amaç zayıflatma değil, kontur düzeltme olduğu sürece, iyi seçilmiş hastada, hastane koşullarında iyi uygulanan teknikle, emniyet sınırı aşılmadığı takdirde herhangi bir riski olmayan bir ameliyattır.

Kanül giriş delikleri genellikle dikilmez veya 1-2 dikiş konur. Bazen kanül deliklerine özel ince borular (diren) konur, bu içeride biriken serumu boşaltmaya yarar. Ameliyatın genişliğine bağlı olarak aynı gün veya 24 saat sonra hastaneden çıkmak mümkündür.

Ameliyat sonrası ilk günler

Ağrı ve gerginlik ilaçlarla giderilebilir. Ameliyat sonunda vakum uygulanmış alanlara özel bandaj uygulanır ve hastaya özel korse giydirilir.

Normal hayatınıza ne zaman dönebilirsiniz?

Sınırlı alanlarda yapılmışsa korse ile ertesi gün geniş alanlarda yapılmışsa 3-4 gün sonra işe dönülebilir.

Hasta korse giymeye 5-6 hafta devam eder. Vakum uygulanmış alanlarda morumsu renk değişiklikleri olabilir.

Morluk önce yeşile sonra sarıya döner ve zamanla tamamen kaybolur. Şişlik, karıncalanma ve yanma hissi olabilir. Bunlar 3 hafta içinde kendiliğinden kaybolur.
Fotoğraflarla Liposuction
Liposuction
Liposuction
Liposuction
Liposuction
Google Tags
Liposuction estetiği Liposuction estetigi Liposuction ameliyatı Liposuction ameliyatları Liposuction ameliyat fiyatları Liposuction ameliyatları hakkında bilgi Liposuction ameliyatı nasıl yapılı
EstetikDoktorunuz.com © 1999-2016
English German Italian France Polski Russian Spannish Ukrainian Bulgarian Dutch Finnish Hindi Japanese Norwegian