Burun Estetiği
Estetik burun ameliyatları plastik cerrahların en sık yaptığı ameliyatlardır. Bu ameliyatlarla bir burunda şu değişiklikler yapılabilir.

- Eğri bir burun düzeltilebilir.
- Kemerli bir burun düz veya uygun kavisli bir hale getirilebilir.
- Büyük bir burun küçültülebilir.
- Küçük bir burun büyütülebilir.
- Kalın burun ucu inceltilebilir.
- Burun ucu kaldırılabilir.
- Geniş burun delikleri daraltılabilir.
- Nefes alma güçlüğü de varsa giderilebilir.

Kimler bu operasyon için uygun bir adaydır?

Estetik burun ameliyatı için en uygun hastalar mükemmellik arayanlar değil, dış görünümlerinde güzelleşme ve daha iyiye doğru bir gelişme bekleyenlerdir.

Birçok cerrah, buluğ çağındaki gençlerin gelişimlerini tamamlayana kadar ameliyatı ertelemeyi tercih eder. Bu bekleme süresi 17 -18 yaş civarıdır.

Operasyon Öncesi Gereken Hazırlıklar

Burun kemiklerinizin ve kıkırdaklarınızın yapısı, yüzünüzün şekli, cildinizin kalınlığı, yaşınız ve beklentileriniz ameliyattan sonra oluşacak yeni burnunuzun yapısını etkileyen faktörlerdir. Tüm bu faktörler değerlendirilmeli kişinin beklentisi ve yapılabilecekler ortak bir noktada birleşmelidir. Aspirin ve benzeri ilaçlar kullanılıyor ise 1 hafta öncesinden kesilmelidir.

Estetik burun ameliyatı nasıl yapılır?
Estetik burun ameliyatı,yapılacak ameliyatın büyüklüğüne bağlı olarak lokal anestezi ile cerrahın muayenehanesinde yapılır mı ? Ayaktan hasta takibi yapılan bir cerrahi merkezde veya lokal yada genel anestezi ile hastanede yapılabilir.Çoğu zaman hastanede yatmayı gerektirmez,ancak sorunlu ameliyatlar hastaneye yatmayı gerektirebilir.Ameliyat genellikle bir buçuk iki saat sürer.

Burnun yeniden şekillendirilmesi işlemi, burunda mevcut probleme ve cerrahın uyguladığı tekniğe bağlı olarak değişecektir.Burun ameliyatları sadece burun delikleri kullanılarak burun içinden(kapalı teknik)veya burun delikleriyle birlikte burun deliklerinin arasındaki bantta küçük bir kesi yapılarak(açık teknik)yapılabilir.

Hangi tekniğin seçileceği cerrahın insifiyatine ve burnun yapısına bağlı olarak değişir.Ancak burun ucu ile ilgili işlemlerin gerektiği ameliyatlarda genellikle açık teknik tercih edilir.Ameliyat sonrası burnun yeni şeklini muhafaza etmesine yardımcı olmak için bir alçı atel ve kanamayı kontrol etmek için burun deliklerine tampon konur.

Ameliyat sonrası ilk ünler
İlk 24-48 saat boyunca yüzünüzde şişlik hissedebilirsiniz. İlk 2 gün başınız yüksekte olacak şekilde yatmanız uygun olacaktır.

Gözler etrafındaki morarma ve şişlik,2 veya 3 gün sonra en belirgin hale gelmektedir.Soğuk kompres uygulaması bu şişmeyi azaltacak ve kendinizi biraz daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.Şişlik ve morlukların çoğu ilk hafta sonunda ciddi oranda azalır ve 10.günde hemen hemen tamamen kaybolur.Ameliyattan 24 saat sonra burun tamponları çıkarılır sonraki ilk birkaç gün boyunca genellikle,burun deliklerinden çok hafif bir sızıntı olur bu dönemde burnunuzu günde 2-3 kez kulak temizleme çöpüyle temizleyebilirsiniz.

Normal hayatınıza ne zaman dönebilirisiniz?
Hastaların çoğu ilk 2 gün içerisinde ayağa kalkıp dolaşırlar ve ameliyattan bir hafta sonra okula veya çok yorucu olmayan iş hayatına dönebilirler.

Burnunuzdaki atel çıkarıldıktan sonra, burnunuz tamamen iyileşinceye kadar, yani 2 ay boyunca gözlük ayakları burun sırtına oturmamalıdır.Burun tıkanıklığınız 3 hafta kadar devam edebilir. Bu iyileşme sürecinin normal bir seyridir.
Fotoğraflarla Burun Estetiği
Burun Estetiği
Burun Estetiği
Burun Estetiği
Burun Estetiği
Google Tags
burun estetiği burun estetigi burun ameliyatı burun ameliyatları burun ameliyat fiyatları burun ameliyatları hakkında bilgi burun ameliyatı nasıl yapılır estetik burun ameliyatı
EstetikDoktorunuz.com © 1999-2016
English German Italian France Polski Russian Spannish Ukrainian Bulgarian Dutch Finnish Hindi Japanese Norwegian