Akne (Sivilce)

Akne izleri genellikle ergenlik çağında bazende daha ileri yaşlarda vücuttaki hormonal değişikliklere bağlı olarak deri altındaki bazı bezlerde oluşan salgılama değişiklikleri ve buna eklenen iltahap sonucu deride oluşan yaraların iyileşirken bıraktığı izlerdir.

Akne izlerinin tedavisine başlamadan önce akneler aktif halde ise öncelikle diyet,akne giderici ilaçlar ve kremler ile akneler solana kadar tedavi edilmesi şarttır. Bu tedaviyi takiben izlerin giderilmesinde şu yöntemler uygulanır.

Dolgu maddeleri(Kollajen,hiyarulonik asit veya yağ enjeksiyonu) Uygulaması
Akne sonucu birkaç yerde çukurluk şeklinde iz kalmışsa dolgu maddeleri ile doldurulabilir.

Kimyasal Soyma (Peeling)
Akne izleri yüzeysel Glikolik asit, Asetik Asit, Fenol gibi asit içeren solüsyonlarla derinin en üst tabakası soyulur. Birkaç seansı gerektiren bir işlemdir.

Lazer
Akne izlerinin,derinliği hekim tarafından ayarlanan kontrollü bir yanık oluşturularak yüzün yüzeyel tabakasının soyulması ile yok edilmesi işlemidir.Kimyasal soyma ile giderilemeyen izlerde tercih edilir.

Dermabrazyon: Yüz soyma işleminin mekanik olarak,kabaca derinin zımparalanması şeklinde yapılmasıdır. Daha derin akne izlerinde kullanılan yöntemdir. Uygulama sonrası yüzde kabuklanmalar kaçınılmazdır ancak kabukların altından sağlıklı yeni deri çıkar ve yaklaşık 3 haftada iyileşme sağlanır.

Kollajen uygulaması dışındaki tüm tedaviler mutlaka güneşsiz mevsimlerde yapılmalı, yaz aylarında ise yapılmamalıdır.

Fotoğraflarla Akne (Sivilce)
Akne (Sivilce)
Akne (Sivilce)
Akne (Sivilce)
Akne (Sivilce)
Google Tags
akne sivilce ameliyatı akne sivilce tedavisi estetik akne tedavisi
EstetikDoktorunuz.com © 1999-2016
English German Italian France Polski Russian Spannish Ukrainian Bulgarian Dutch Finnish Hindi Japanese Norwegian